Ayva Jölesinin Faydaları ve Tarifi

Ayvanın meyvesi, yaprakları ve çiçekleri gibi çekirdekleri de şifalıdır. Eski çağlardan beri bilinen bu özelliğini Romalılar oldukça iyi değerlendirmiş; parfümden bala kadar her şeyin içinde ayvayı kullanmışlardır.
Ayvanın çekirdekleri birçok şekilde kullanılabilir:
Çocuk ishallerinde 5-6 gr çekirdek 1 bardak suda 15-20 dakika kaynatılıp içirilir.
Aynı şekilde hazırlanıp gargara yapılırsa boğazdaki ağrı, kızarıklık ve gıcık giderilir.

Mikrobik hastalıklarda ezilmiş çekirdekle hazırlanan çay çok faydalıdır. Balla tatlandırılabilir.(Mikrobik hastalıklarda elma ve armut çekirdekleri de aynı şekilde kullanılabilir.)

Öksürükte, bronşitte, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılabilecek etkili bir yumuşatıcıdır.

Yukarıdaki şekilde hazırlanan çay soğutulduktan sonra cildi yumuşatmak için; yanık ve egzama tedavisi için; dudak çatlamalarını önlemek ve tedavi etmek için; emziren annelerde oluşan meme ucu yaralarını önlemek ve tedavi etmek için kompres şeklinde kullanılabilir. Ayrıca cilde sürüldüğünde kırışıklıkları giderir ve cildi gençleştirir.

Malzemeler
2 kg ayva, doğranmış ve çekirdekli
2 limonun suyu
3 yıldız anason
2 kg şeker

Hazırlanışı
Doğranmış ayvaları 1.5 litre su eklediğiniz tencereye alın. Limon suyu ve yıldız anason ekleyip ara ara karıştırarak yaklaşık 45 dakika yumuşayana kadar kaynatın. Büyükçe bir tencereye tülbent ya da tel süzgeç geçirip karışımı üzerine dökün. Bir gece bu şekilde bırakın. Ertesi gün süzgeçten geçen sıvıyı ölçün ve aynı miktarda şeker ekleyerek tencereye alın. Karıştırarak kaynatın. Soğuk bir tabağa koyarak jölenin hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ateşten aldıktan sonra jölenizi hazırlamış olduğunuz kavanozlara doldurun, sıkıca kapatın ve soğumaya bırakın. Jöle, en az altı ay tazeliğini koruyor.

Ayva Jölesinin Faydaları ve Tarifi hakkında yorum yapılmamış.