Ayvalı Ihlamur Çayı Yapımı

Havalar kış aylarının gelmesi ile birlikte soğumaya başlar ve soğuk havaların neden olduğu hastalıklarda bir bir ortaya çıkmaktadır. Özellikle soğuk algınlıklarına karşı ilaçların yanı sıra bitki çaylarının da büyük bir etkisi ve faydası olduğu uzmanlar tarafından bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kış hastalıklarının tedavisinde bitki çaylarının yardımcı rol oynadığını deneysel yollarla kanıtlayan Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, deneysel yollarla ıhlamur çiçeklerinin “iltihap giderici” ve “ağrı giderici” etkilerinin olduğunu kanıtladı.
Prof. Dr. Erdem Yeşilada’nın yürüttüğü farklı bir çalışmanın sonucunda ıhlamur içerisindeki bileşenlerden bazılarının (flavonoit) iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, bazı bileşenlerin (müsilaj) de boğazı yumuşatması neticesi boğazda tahrişi önlediğini ve bu suretle soğuk algınlığı şikayetlerinin hafifletilmesinde tedaviye yardımcı olduğunu ortaya konulmuştur.

Özellikle soğuk algınlığı riskinin arttığı dönemlerde doğanın sunduğu mucize bitkilerden yararlanmak en akılcı yaklaşım olacaktır. Hiç şüphesiz, öncelikli hedef “hastalığa yakalanmamak”, bu konuda bağışıklığı destekleyici bu tip ürünler koruyucu olarak yararlı olabilmektedir.

Hastalığa yakalanma durumunda ise bu tip ürünlerden uygulanan temel tedavinin yanı sıra şikayetlerin hafifletilmesinde yararlanılabilir.

Ayva ve Ihlamur Karşımı Çay
Prof. Dr. Erdem Yeşilada, soğuk algınlığı hissedildiği dönemlerde öksürükte yatıştırıcı ve boğazı yumuşatmak için ıhlamur çiçeği ve ayvanın birlikte kullanılmasının yararlı olacağını söylüyor.
Ayva meyvesi ve yaprakları da taşıdığı bileşenleri nedeniyle öksürüklerde tedaviye yardımcı olmaktadır. Bilhassa ıhlamur ile birlikte hazırlanan çayın hem lezzetinin hem de etkinliğin artmasını sağlıyor.

Yeşilada, ayva ve ıhlamur karşımınından elden edilen çaya tatlandırıcı şeker yerine istenirse bal ilave edilmesinin daha uygun olacağını, bu sayede öksürüğün ve diğer soğuk algınlığı belirtilerinin daha etkili bir şekilde kontrol altında tutulabileceğini belirtiyor. Ayrıca sevenler için tarçın ve karanfilde ilave edilebilir.

Ayva ve ıhlamur karışımı grip ve nezleye çok iyi gelmektedir.
Ayva suyu vücudu terletmek için çok etkilidir.
Ayva böbrek zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz tutmasına, mide gevşemesi ve mide düşmesine, midenin kuvvetlenmesine çok faydalıdır.
İdrar yolu iltihaplarına iyi gelmektedir.

Çayın Tarifi:

2 adet küçük ayva (büyükse 1 adet)
2 adet çubuk tarçın
2 diş karanfil
1 çorba kasesi ıhlamur (10 gr)
5 su bardağı su

Yapılışı:
Ayvaları yıkayıp kabuklarını soymadan ve çekirdeklerini çıkarmadan iri parçalar halinde doğrayın.
Küçük bir tencereye tarçın, karanfil ve ayvaları koyup üzerine 5 su bardağı sıcak su ekleyerek kaynatın.
Tenceredeki su kaynayınca altını kısarak 2-3 dakika kadar tıngırdatın.
Ihlamuru tencereye ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve ocaktan alın, 7-8 dakika kadar ıhlamuru demleyin.
Süzerek fincanlara aldığınız çayı bal ile tatlandırarak servis yapın.

Afiyet ve Şifa olsun 🙂

Ayvalı Ihlamur Çayı Yapımı hakkında yorum yapılmamış.