Çilek Reçeli Tarifi

Çileği bol bol pazarlarda marketlerde gördüğümüz şu zamanları iyi değerlendirelim dedim ve hemen mutfağa girip bütün kokusuyla ev halkını cezbeden çilek reçelini yapmaya koyuldum.

Malzemeler:

3 kilo çilek
1,5 kilo şeker
yarım limon suyu

Çilek Reçelinin Tarifi: Çilekleri bol su ile zedelemeden yıkayarak temizleyin , yapraklarını düzgünce keserek tek tek ayıklayın eğer çilekler büyük ise üzülmeyin büyük çilekleri dörde bölebilirsiniz , tekrar sudan geçirin , süzgeç yardımıyla suyunu süzün.

cilek-receli-1

Süzülen çileklerimizi derin bir tencereye alıyoruz. Üzerine şekerini döküyoruz. Dileyenler bir gece bu şekilde bekletip ertesi gün kaynatabilirler.

cilek-receli-2

Bir gece bekleyen çilekleri orta hararetli ateşe koyup pişirin , ara ara karıştırın. Çilek kaynamaya başladığında üzeride oluşan köpükleri kaşık yardımıyla alın , bunu çilek reçelinin tadında ekşime olmasın ve daha berrak gözüksün diye yaptığımızı unutmayın.
orta hararette kaynamaya başlayan çileklerin altını kısın kıvamı bir süre sonra yaklaşık 20 dakika sonra koyulaşacak tabi bu arada ara ara karıştırmalısınız , karıştırırken çileğin kaşıktan hızlı veya yavaş akmasından koyuluğunu anlayabilirsiniz. eğer hızlı akıyorsa bir sürede daha kaynatın ,
Reçelin altını kıstık dan sonra 10 dakika içinde koyulaştığında bir adet limonun suyunu sıkıp reçele ekleyin , yaklaşık 2-3 dakika daha kaynatıp reçelin olup olmadığını anlamak için reçelden 1 tatlı kaşığı alın önceden buzlukta soğuttuğunuz tabağa damlatın tabağı eğdiğiniz de yavaş akıyorsa olmuş demektir , hızlıysa biraz daha pişmesi ve kıvamının oturması gerekir.
Ocaktan aldığınız reçel ılındığında kavanozlara doldurun.

Afiyet Olsun

Çilek Reçeli Tarifi hakkında yorum yapılmamış.