Evde Yoğurt yapımı ve Püf noktaları

Yoğurt mayalamadan önce:

Mayalanacak sütün koku içermemesi ,yağlı , beklememiş ve kaymağı alınmamış olmasına dikkat etmelisiniz.

Mümkünse süt kaynayıp ılıyınca hemen mayalayın .(Eğer bekletecekseniz sütün üzerine mutlaka kapak kapatılmalıdır aksi halde buzdolabının kokusu siner ve yoğurdun tadı değişebilir.)

Maya olarak kullanıcağınız yoğurt katı olmalı ve ekşi olmamalıdır.

Yoğurdu mayalayacağınız kab herhangi sinmiş koku barındırmamalıdır.

Yoğurt nasıl mayalanır
Sütümüzü 10 dk ,delikli kepçeyle karıştırıp ,havalandırarak kısık ateşte kaynatalım.Yaklaşık 1 parmak azalması idealdir.(içerisindeki suyun buharlaşması için ) Yağlı süt için 5 dk yeterli .

Serçe parmağımızın dayanabileceği ılıma derecesine geldiğinde (45 c) , 1lt süt için 1 silme tatlı kaşığı katı yoğurdu (maya) bir kase içerisinde sütle incelterek sütümüzün içerisine ilave ediyoruz.Bir veya 2 kez karıştırarak üzerine kapağını kapatıyoruz.Kış aylarında iseniz üzerini bezle sarmanız mümkün yazın gerek olmuyor.

Kabımızı sarsmadan olduğu yerde ve oda sıcaklığında yaklaşık 4 saat bekletiyoruz.Cam kablar ve plastik kablar için kışın süre uzayabilir.

Mayalanan yoğurdumuzu yine sarsmadan buzdoolabına kaldırıyoruz.En az 24 saat sonra tüketmeye başlıyoruz.Aceleniz yoksa 48 saat tavsiyemdir. Buzdolabında 10 günden fazla bekletmeyin aksi halde ekşime ve küflenme olabilir

Yoğurtta sümüklenme:
Sütünüzün gereğinden soğuk olması , kullandığınız mayanın hazır yoğurttan alınmış olması yoğurdunuzun ip şeklinde sümüklenme diye tabir ettiğimiz şekli almasına sebep olur.

Yoğurtta kıvam:

Sütünüzün yağsız ve hazır süt olması , gereken mayalanma süresine riayet edilmemesi , buzdolabına kaldırırken sallanması ,kıvamın cıvık olmasına sebep olur.

Yoğurtta sulanma:

Mayalanma süresini geçirmeniz yoğurdunuzun sulanmasına ve ekşi olmasına sebep olacaktır.

Yoğurtta peynir görüntüsü:

Mayalama sıcaklığının gereğinden fazla olması yada sütün bozuk olması, mayanın fazla olması yoğurdunuzun peynir görünümünde olmasına sebep olur.

Önermemekle birlikte : Yoğurt mayalayacağınız süt yağlı değilse içerisine 1 lt süte 1 yemek kaşığı süt tozu veya 4 lt süte bir paket krema karıştırabilirsiniz.

Yoğurt mayalarken aklınızda bulunsun
Eğer sütünüz ortamın ısısından veya mayalanma ısısına riayet etmediğinizden dolayı bütün çabalarınıza rağmen sertleşmediyse sıcağa yakın ılık su doldurduğunuz kabın içerisine oturtabilirsiniz.Buna rağmen katılaşmadıysa içerisine bir kaç damla limon suyu sıkarak kaynatırsanız peynir şeklini alacaktır .
Yoğurdunuzun suyunu asla atmayın çorbalarda ayran ve cacık yapımında su yerine kullanabilirsiniz.Aynı şekilde ekşi yoğurduda tüketmeniz mümkün.
Yoğurt kaymağı sevmiyorsanız biriktirerek tereyağ yapabilirsiniz bunun için biriken kaymakları cam bir kavanoza alın ve üzerine su ilave ederek sürekli çalkalayın.Ayranın üzerinde biriken yağı alın ve bastırarak toparlayın.
Toprak kablarda yapılan yoğurt , koyun ve manda sütünden yapılan yoğurdun kıvamı diğerlerine göre oldukça serttir.
Yoğurdun sert kısmından bir daha ki sefer için maya ayırmayı unutmayın..

Evde Yoğurt yapımı ve Püf noktaları hakkında yorum yapılmamış.