Kuru Soğanın Faydaları

Sofralarımızda en yaygın kullanılan sebzelerden biri olan soğan çok faydalı bir besindir. Besin değerleri zengindir. A, B ve C vitaminleri ile potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, iyot, fosfor ve kükürt mineralleri bakımından oldukça zengin olan soğanın içerdiği diğer etken maddeler sayesinde de pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Soğan Bitkisinin soğan kısmı, yaprakları ve tohumları şifa verici olarak kullanılır. Gövde boru biçiminde olup içi boştur. Mavimsi ve yeşil renklidir. Yaprakları’da boru biçiminde uzun ve şiş şeklindedir, içleri boştur. Uç kısmında top şeklinde ve demet halinde beyaz veya pembe renkte çiçekler bulunur. Tohumları siyah renklidir. Soğan üzeri kabuk dediğimiz bir zarla kaplıdır. Bu zar, cinsine göre kahverengi, kırmızı, pembe, mor veya beyaz renklerde olur. Soğan yakıcı lezzette olup özel bir kokuya sahiptir.sak yumuşatıcı, kan şekerini düşürücü, hazmı kolaylaştırıcı, mikrop öldürücü, yara iyileştirici, kalbi kuvvetlendirici, damar açıcı, tansiyon ve kan şekerini düşürücüdür. Gribe karşı koruyucu, pankreas tembelliği üzerinde etkilidir. Sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları ve cinsel iktidar üzerinde de iyileştirici özelliklere sahiptir.

Soğan vücuttaki fazla tuzu dışarı atar, bu özelliği sebebiyle romatizma, mafsal iltihabi, idrar tutulduğu, bacak ve karında su toplanması, kalp yanmasında da kullanılır. Damar sertliğini önler. Bayılmalarda hastaya soğan koklatılır. Prostat bezini çalıştım, bozulma ve sertleşmesini önler. Cildin taze ve pembe bir hal almasını sağlar, sivilceleri giderir, egzamaları zaman içinde geçirir, bronşları çalıştırın, Nişastalı ve unlu yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Şeker hastalarında görülen adetini giderir. Şeker hastaları her yemekte ceviz iriliğinde 1 – 2 soğan yemelidir. Kanın asidesini giderdiğinden şeker hastalarının fazla susuzluk çekmesini önler. dezenfekte eder, kutlarım döker, gıdaların vücudu zehirlemesini önler. Vücut hormonlarının dengeli çalışmasını sağlar, bedene dinçlik ve zindelik verir. Fazla soğan yenen yörelerde kanser vakaları daha az görülür, ölüm yaşını uzatır. Karaciğeri dezenfekte eder, onu zehirlerinden temizler, safra ifrazatını normalleştirir, Safra taşlarını eritir, safra teşekkülünü önler.

Kullanım yeri ve şekli:

Kalp ve damar açıcı olarak, her akşam rendelenen bir adet soğan bir kavanoza konur, üzeri örtülecek kadar su ile doldurulur. Gece ayazda bırakılır. Soğan suyu sabah aç karna içi-lir. Ayrıca soğan, kalp hastalıkları için çok etkili bir gıdadır. Bunun için beyaz veya mor soğan tavsiye edilir. Önce bir baş soğan dilimlenerek bir kavanoza konur, üzeri tamamen örtülecek şekilde suyla doldurulur. Gece ayazda bırakılır. Sabah aç karna bu sudan içilir. Bu karışım her akşam taze olarak yapılır, sabah bu sudan bir yemek kaşığı içilir.

Vücut direncini arttırmak ve kalp yorgunluğu gidermek için, soğan dilimlenir, bir bardak sıcak suya konur. 2 – 3 saat sonra içine yarım limon sıkılarak içilir. Bu uygulama grip ve soğuk algınlığına da iyi gelir.
Öksürük, bronşit ve üşütmeler-de ve balgam söktürücü olarak, bir baş soğan sütle pişirilir ve ezilir. Gün-de 4 – 5 kaşık yenir.
Ses kısıklığı ve öksürüğe karşı, ezilen bir baş soğandan çıkarılan su balla karıştırılarak, günde üç defa birer kaşık yenir.
Kırık, çıkık ve darbeler sonrasın-da, bir baş soğan ezilir, zeytinyağı ve zeytinle karıştırılarak ezilen bölgeye sarılır.
Sarılık için, her sabah akşam birer kaşık soğan suyu balla karıştırılarak yenir.
Vitiligoya (deri beyazlaması) karşı, soğan tohumları dövülür, balla • macun haline getirilerek deriye sürülür.
Saçkıran için, sarımsakla birlikte ezilen soğan tohumu tozu ovarak başa sürülür.
Nezle ve grip için, günde 2 – 3 defa buma soğan suyu çekilin
Sinir çöküntülerinde, maydanozlu soğan salatası yenir.
Soğan bacak şişliklerini indirir, kandaki toksinleri giderir, kemikleri geliştirir.
Soğanı, mesane ve böbrekleri etkilemek için çiğ, mideyi etkilemek için pişmiş yemelidir.
Tümör ve taşlara karşı, bir ay rendelenmiş çiğ soğanla rendelenmiş şalgam yenir. Tümör ve taşların eridiği görülür.
Mide hastalıklarına karşı, suda pişmiş soğanla çiğ patates yenir.
Öksürüğü giderici ve nefes açıcı olarak, üç fincan rendelenmiş soğan meyvesi konur beş dakika kısık ateşte kaynatılır. Soğuduktan sonra gargara yapılır. Diş kanamalarında ağız çalkalanır. İshal halinde günde dört birer bardak içilir.
bir fincan balla karıştırılarak firma konur. Soğan suyunu bıraktığında fırına alınır, sıcakken süzülür. Günde 3 – 4 defa birer çorba kaşığı içilir.
Hasta odasındaki havanın değişmesi veya temizlenmesi için, soğanlar ince ince doğranıp kaynayan sirk içi-ne atılır. Bu uygulama 6 – 7 saatte bir yapılır.
Baş ağrısı için, iki baş soğan ezilerek lapa yapılır, başa ve alna konur. * Kalp ve astıma karşı, külde pişirilmiş soğan ezilir, ayak tabanlara konularak yatılır.
Nefes darlığı ve öksürüğe karşı; soğan, yağında pişirilir. Günde 2 – 3 kaşık yenir.
Saç dökülmesine karşı; soğan yakılır, külü balla karıştırılarak macun haline getirilir. Saçın açılan yerlerine sürülür.
* Burkulma ve şişmeler için; Soğan pişirilir, ezilerek lapa haline getirilir, şişliklere bağlanır.
Gözleri kuvvetlendirmek için; bir kaşık bala yarım kaşık soğan suyu kaynatılır, sabah-akşam her gün yenir.
Böcek, arı ve sivrisinek sokmasına karşı, soğan sürülür veya yenir. Yanan yere soğan sarılır.
Dalganı söktürücü olarak ve öksürük & kesmek için, Soğan süt içinde pişirilir. Sabah akşam bir kaşık yenir.
Sivilcelere soğan suyu ve tuz karışımı sürülür.
Saçkırana karşı, hastalıklı bölge soğan tohumu tozu ile her akşam ovulur.
Siğiller, soğan tohumu tozu ve tuz karışımıyla ovulur.
Ciltteki leke ve çiller için, cilt soğan tohumu tozu ile ovulur.
Göze gelen beyaz perde için, soğan tohumu tozu balla karıştırılarak göze sürme gibi çekilir.
Sarılığa karşı; soğan pişirilir, bal-la veya sütle karıştırılır, günde üç defa birer kaşık yenir.
Soğan suyu mide ve bağırsakları düzenler, idrar ve balgam söktürür. Günde üç defa gargara yapılırsa ses kısıklığını giderir. Balla karıştırılarak birer kaşık yenir.
Soğan, kalp hastalıkları için çok etkili bir gıdadır. Bunun için beyaz veya mor soğan tavsiye edilir. Önce bir baş soğan dilimlenerek bir kavano-za konur, üzeri tamamen örtülecek şekilde suyla doldurulur. Gece ayazda bırakılır. Sabah aç karna bu su içilir. Bu karışım her akşam taze olarak yapılır.

NOT: Soğan kokusu maydanoz, bal ve ekmek kabuğu ile giderilir. Elde-ki kokuya gidermek içinse parmaklar Tuzla ovulur.

Kuru Soğanın Faydaları hakkında yorum yapılmamış.