Neden Kahvaltı yapmalıyız ki?

Bütün gece süren açlıktan sonra güne başlamanın en önemli adımıdır kahvaltı. Peki bu üzerine şiirler yazılan kahvaltı neden bu kadar önemli hiç düşündünüz mü?

Tüm yaş gurubu için geçerli olan kahvaltı öğünü, çocuklar için çok daha dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Kahvaltı, uzun saatler boyunca aç kalmış vücudumuzun, öğlene kadar sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirebilmesi için, doğru besinleri tüketmemiz gereken, sağlığımız açısından son derece önemli bir öğündür.

Bütün gece yavaşlayan ve kendini yenileyen insan metabolizması sabah kalktığında yeniden günlük ritmini yakalayabilmek için büyük bir enerjiye ihtiyaç duyar ve gece düşen kan şekerinin dengelenmesi gerekir. Bu nedenle kahvaltı yapmadan geçiştirilen sabahlarda kendinize gelmeniz ve vücudunuzun normal ritmini yakalaması zorlaşır ve bunun sürekli devam ettirilmesi sağlık sorunlarına yol açar. Beslenme uzmanları, kalktıktan sonra en geç iki saat içerisinde kahvaltı yapılmasını öneriyorlar. Böylece hem gerekli olan enerjiyi elde edebilir hem de günün büyük kısmını çok daha tok bir şekilde geçirebilirsiniz diyor.

Uzmanlar sağlımız için önemli desin bende göz zevkimizin hiç mi önemi yok diyeyim. Ve birbirinden güzel kahvaltı resimleriyle sizi baş başa bırakayım.

Ha bu arada bilmeyenler için kahvaltı şiiri:

“yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem
ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”

Cemal Süreya

Neden Kahvaltı yapmalıyız ki? hakkında yorum yapılmamış.