Tavşan Kurabiye Yapımı

Bu kurabiyeleri özellikle çocukların doğum günlerinde hazırlayabilirsiniz. Bu tür kurabiyeler şekilli olduğundan, hamurun içinde kabartma tozu kullanmıyoruz. Çünkü kabartma tozu koyarsanız, pişme esnasında kurabiyeler çatlama yapar. Hem görünümü, hem de lezzeti yerinde tavşan kurabiyeler için gerekli malzemeler:

  • 250 gram oda sıcaklığında margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 5 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 5 yemek kaşığı nişasta
  • 1 paket vanilya
  • Alabildiği kadar elenmiş un

tavsan-kurabiye1

Kurabiyeleri yapmak için, yoğurma kabının içinde yumuşamış margarini, sıvı yağı ve pudra şekerini iyice karıştırın. Malzemeler birbiriyle iyice özdeşleşmelidir. Güzel bir kurabiye hamuru yapmak için malzemelerin iyice karışması gerekir. Şimdi karıştırdığınız malzemelerin içine vanilyayı, nişastayı ve aldığı kadar unu ilave ederek, yoğurmaya başlayın. Hamurun içine unu yavaş yavaş ilave edin. Hamuru istenen kıvama gelene kadar yoğurun. Elinize yapışmayacak kadar yumuşak bir hamur, kurabiyeleri yapmak için uygundur. Hamur bu kıvama geldiğinde, bir süre dinlendirmeniz gerekecek. Dinlenen hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Her birini oval şekilde yuvarlayın. Bunların bir ucu sivri olsun. Tavşan şekli vermek için göz kısımlarına  bir çubukla nokta yapalım. Tavşanın kulaklarını ise bir makas yardımıyla şekillendirelim. Hazırladığınız tavşan şeklindeki kurabiyeleri yağladığınız fırın tepsisine sıralayın. Önceden 180 derecede ısıttığınız fırında kurabiyeler hafifçe pembeleşene kadar pişirin.

Fırından çıkardığınız kurabiyeler soğuduktan sonra servis tabağına alabilirsin. İkram ettiğiniz kurabiyelerin oldukça beğenileceğini şimdiden söyleyebiliriz 🙂

Afiyet olsun.

Tavşan Kurabiye Yapımı hakkında yorum yapılmamış.